دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 43-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان،بندرعباس، ایران
چکیده:   (991 مشاهده)

مقدمه و هدف: کلردان سال­های متمادی به عنوان آفت ‌کش استفاده شده و در مقابل نور تحت شرایط طبیعی مقاوم است. هدف از این بررسی تعیین کارایی فرایند نانو فتوکاتالیستی UV/Fe-Doped TiO2 در تجزیه سم سیس کلردان از محیط آبی می‌باشد.

مواد و روشها: این مطالعه از نوع توصیفی-تحلیلی، در مقیاس آزمایشگاهی و در یک راکتور2 لیتری انجام شد. نانوذره مورد نظر با روش سل-ژل سنتز شد. تجزیه سیس کلردان در شرایط مختلف pH، زمان، غلظت نانوذره و غلظت سم مورد آزمایش قرار گرفت. از نرم‌افزارهایExcel2007  و SPSS V.16 و آنالیز واریانس یک طرفه برای تجزیه و تحلیل نتایج استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج به‌دست آمده نشان داد که با کاهش pH، کاهش غلظت سموم، افزایش غلظت نانو و افزایش زمان تماس، راندمان حذف افزایش می‌یابد، مناسب تربن pH  برای حذف سیس-کلردان در شرایط ثابت زمان و غلظت نانو ذره برابر با 5 (9/91 درصد) می‌باشد (Pvalue=0.324). همچنین بهترین زمان برای بهینه‌ترین مقدار حذف سیس-کلردان 45 دقیقه (8/92 درصد) (Pvalue=0.112)، بهترین غلظت نانوذره برای بهینه‌ترین درصد حذف 100 میلی‌گرم (5/93 درصد) (Pvalue=0.069) و غلظت بهینه سیس-کلردان نیز 10 میلی‌گرم در لیتر (2/93 درصد) (Pvalue=0.2) انتخاب شد.

نتیجه‌گیری: فرآیندهای فتوکاتالیستی،توانایی بالایی در حذف سم کلردان و معدنی سازی موثر آن دارد و می‌توان از نانوی داپ شده به علت مقدار کم نانوی مصرفی، انرژی مصرفی پایین و راندمان بسیار بالا به عنوان یک جایگزین مناسب برای حذف سیس کلردان استفاده کرد.

کلمات کلیدی: سیس کلردان، تجزیه فتوکاتالیستی، نانو فتوکاتالیست، داپ کردن، TiO2

متن کامل [PDF 695 kb]   (495 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۵