دوره 4، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 44-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس مهندسی بهداشت حرفه‌ای کارشناس مهندسی بهداشت حرفه‌ای، شبکه بهداشت و درمان شهرستان ایوان، ایلام، ایران
چکیده:   (517 مشاهده)
مقدمه: استرس گرمایی در بسیاری از صنایع ازجمله صنایع فولاد یک خطر جدی برای سلامتی و ایمنی کارگران به شمار می‌آید. هدف از این مطالعه ارزیابی مواجهه شغلی با استرس گرمایی بر اساس شاخص دمای ترگویسان در کارگران صنعت فولاد بود.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی تحلیلی و مقطعی در 11 ایستگاه کاری یک کارخانه فولاد که به نحوی مواجهه شغلی با گرما داشتند در سال 1392 انجام شد. برای اندازه‌گیری استرس گرمایی از دستگاه شاخص دمای ترگویسان استفاده شد. درنهایت پس از جمع‌آوری داده‌ها، تحلیل‌های آماری با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون آمار توصیفی انجام شد.
یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد بیشترین میزان مواجهه استرس گرمایی در اپراتور نوردکار( 5/31 درجه سانتی گراد)و کمترین میزان مواجهه استرس گرمایی در اتاق اپراتور اصلی (51/18 درجه سانتی‌گراد) بود. در واحدهای اپراتور سیخ زن کوره، اپراتور بالابر، اپراتور رافینی، اپراتور آچار زن، اپراتور نوردکار، اپراتور قیچی، اپراتور تراشکاری میزان مواجهه بیش‌ازحد استاندارد بود.
نتیجه‌گیری: یافته‌های این مطالعه نشان داد، اشتغال در صنعتی مانند فولاد به دلیل فرآیند گرمازا بودن آن، یک عامل تهدیدکننده سلامتی برای بسیاری از شاغلان این صنعت محسوب می‌گردد. لذا برنامه‌ریزی‌های حفاظت گرمائی و اقدامات مداخله‌ای را باید انجام داد.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶