دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 55-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
2- دانشجوی کارشناسی ارشد، پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
3- دانشجوی کارشناسی ارشد، بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس،ایران.
چکیده:   (2979 مشاهده)
هدف: کارکنان بخش‌های خدمات بهداشتی و درمانی به علت ماهیت کارشان همواره در معرض بیماری‌های واگیردار، اشعه‌های یونیزان، غیر یونیزان و مخاطرات ارگونومیک می‌باشند. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین وضعیت ایمنی و بهداشتی بخش‌های رادیولوژی شهر بندرعباس در سال 1395 انجام شد.
روش‌ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، جامعه پژوهش، 17 مرکز دولتی و خصوصی دارای بخش رادیولوژی شهر بندرعباس بود، جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از چک‌ لیست استاندارد مصوب وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که چهار شاخص تأسیسات و ایمنی، حفاظت در برابر اشعه، فضای فیزیکی و بهداشت و نظافت را مورد بررسی قرار می‌دهد، انجام شد. داده‌ها پس از جمع‌آوری با نرم‌افزار SPSS  و Excel  تجزیه‌وتحلیل شد.
نتایج: بیشترین امتیاز مربوط به شاخص‌های ایمنی و بهداشتی رادیولوژی جام جم بود. ازنظر شاخص فیزیکی بیشترین امتیاز به بیمارستان شهید محمدی و کمترین امتیاز به بیمارستان سیدالشهدا اختصاص داشت و از نظر ایمنی بیمارستان ایران بیشترین امتیاز را کسب کرد. در شاخص بهداشت رادیولوژی مرکز بهداشت شهرستان و رادیولوژی‌ جام جم و ایران بیشترین امتیاز و رادیولوژی بیمارستان شریعتی کمترین امتیاز را از نظر شرایط استاندارد کسب کرده‌اند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، آموزش و برگزاری کلاس‌های آموزشی، انجام معاینات دوره‌ای کارکنان و آگاه کردن کارکنان نسبت به خطرات محیط کار، می‌تواند کمک شایانی در افزایش سطح ایمنی و بهداشت مراکز رادیولوژی در سطح شهر بندرعباس داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: رادیولوژی، وضعیت بهداشت، ایمنی.
متن کامل [PDF 542 kb]   (1449 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/12/21 | پذیرش: 1396/3/8 | انتشار: 1396/6/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.