دوره 5، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1397 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 36-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- اکولوژی انسانی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران.
2- مرکز تحقیقات مؤلفه‌های اجتماعی سلامت، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران.
3- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران.
4- مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
چکیده:   (3102 مشاهده)
هدف: خوددرمانی در دانشجویان به‌عنوان افراد تحصیل‌کرده در جامعه یکی از مسائل مهم بهداشتی- اجتماعی به شمار می‌رود. بنابراین این پژوهش با هدف سنجش نگرش و عملکرد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به خوددرمانی با دارو صورت گرفت.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی مقطعی روی 483 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، انجام شد. نمونه‌ها به‌صورت ترکیبی، خوشه‌ای-تصادفی از 4 دانشکده انتخاب شدند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه استاندارد سه‌قسمتی خوددرمانی جمع‌آوری گردیدند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های کای اسکور، تی- تست و آزمون همبستگی پیرسون تجزیه‌وتحلیل شدند.
نتایج: میانگین و انحراف معیار نمره نگرش و عملکرد دانشجویان به ترتیب 98/9±53/24 و 61/1±41/2 بود. تفاوت میانگین نمره نگرش و عملکرد دانشجویان در رشته‌های تحصیلی مختلف از نظر آماری معنی‌دار بود. همچنین همبستگی بین دو متغیر نگرش و عملکرد از نظر آماری معنی‌دار بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج میانگین نمره نگرش و عملکرد دانشجویان در این مطالعه در حد بسیار پایینی بود، ازاین‌رو تدوین برنامه‌های آموزشی مناسب در زمینه خوددرمانی موثر می‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی: خوددرمانی، دانشجویان، دارو، نگرش، عملکرد.
متن کامل [PDF 266 kb]   (1248 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/7/16 | پذیرش: 1397/11/28 | انتشار: 1397/11/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.