دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 50-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5419 مشاهده)
مقدمه: مطالعات مربوط به بیولوژی و اکولوژی عقربها در ایران با محدودیت شدیدی مواجهه است واین مطالعات می بایست با شناسایی زیستگاهها و فون عقربهای هر منطقه در کشور آغاز و با بررسی بیولوژی و اکولوژی آنها کامل گردد. هدف از این بررسی شناسایی و تعیین فون عقربهای مناطق صعب العبور و عشایری در استان لرستان بود.
روش کار: در این مطالعه توصیفی از 21 منطقه عشایری صعب العبور شهرستانهای الیگودرز و سپیددشت با توجه به نوع بافت خاک و پوشش گیاهی نمونه گیری شد. اطلاعات مربوط به دما، رطوبت وارتفاع از سطح دریا محل مورد نظر یادداشت. جمع آوری عقرب‌ها به روش صید شبانه با استفاده از چراغ قوه ماوراء بنفش و عینک دید در شب، دو ساعت قبل از غروب آفتاب و ابتدای شب انجام شد.
 نتایج: در مجموع 659 عقرب از دو منطقه الیگودرز و سپید دشت صید گردید که به دو خانواده همی اسکورپیونیده و بوتیده تعلق داشتند. از خانواده همی اسکورپیونیده: جنس همی اسکورپیوس لپتوروس و از خانواده بوتیده جنس های: بوتوتوس سلسی آی، مزوبوتوس اپئوس، آندرکتونوس کراسیکودا، ارتوکایروس ایرانوس و بوتاکوس ماکروسنتروس صید گردیدند.  
نتیجه‌گیری: در این مطالعه خانواده بوتیده با 5 گونه از تنوع و پراکندگی بالایی برخوردار بود. جنس بوتوتوس سلسی آی بیشترین وفور را در عقرب‌های این دو منطقه داشت. جنس همی اسکورپیوس لپتوروس در منطقه سپید دشت بیش از 32 درصد عقرب‌ها را شامل می‌شد که با توجه به خطرناک بودن این عقرب بایستی آموزش‌های لازم به مردم منطقه داده شود. 
واژه‌های کلیدی: عقرب، گونه، فون، لرستان
متن کامل [PDF 121 kb]   (2730 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/5/13 | پذیرش: 1393/7/30 | انتشار: 1393/11/21

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.