دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (222 مشاهده)
هدف: هدف از انجام پژوهش تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر پریشانی­های روان­شناختی، سبک­های مقابله­ای و کیفیت زندگی و ادراک بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بود.
روش ها: پژوهش حاضر یک تحقیق کاربردی و از نظر روش تحقیق از نوع تحقیقات شبه آزمایشی از نوع تحقیقات پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل بیماران مبتلا به دیابت نوع دو مراجعه­کننده به مراکز درمانی و انجمن دیابت شهر تهران در دامنه سنی بین 30 تا 60 سال بود. روش نمونه­گیری به صورت داوطلبانه در دسترس بود و افراد پس از انتخاب، به صورت تصادفی­­سازی ساده در دو گروه درمان پذیرش و تعهد (20=n)، و گروه کنترل (20=n) جایگزین شدند. داده­ها با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی (ویر و شربورن، 1996)، پرسشنامه پاسخ‌های مقابله (کالزبیک و همکاران، 1996)، پرسشنامه ادراک بیماری (بردبنت و پتریه، 2006)، مقیاس پریشانی روان­شناختی (لویباند و لاویباند، ۱۹۹۵) به دست آمد. درمان بر مبنای پذیرش و تعهد (9 جلسه 90 دقیقه­ای به صورت هفتگی) در گروه مداخله اجرا شد. داده­ها با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شد.
نتایج: نتایج نشان داد که بین دو گروه مداخله و گروه کنترل در زمینه های پریشانی روان­شناختی، تصویر بدنی و باورهای اختلال خوردن تفاوت معناداری از نظر آماری وجود دارد (p<0.05). میانگین پریشانی­ روان­شناختی، سبک­های مقابله­ای هیجان مدار و توجه گردانی در گروه مداخله در پس­آزمون پایین­تر از گروه کنترل بود(01/0>p). همچنین میانگین سبک­های مقابله­ای مساله­مدار، سرگرمی اجتماعی، کیفیت زندگی و ادراک از بیماری در گروه مداخله در پس­آزمون بالاتر از گروه  کنترل بود (01/0>p).
نتیجه گیری: می­توان گفت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تاثیر معناداری بر پریشانی روان­شناختی، سبک­های مقابله­ای، کیفیت زندگی و ادراک بیماری دارد و این روش درمان به منظور کاهش مشکلات روانی اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی در بیماران دیابتی نوع 2 پیشنهاد می گردد.
کلیدواژه­ها: درمان پذیرش و تعهد، پریشانی روان­شناختی، سبک­های مقابله­ای، کیفیت زندگی، ادراک، دیابت.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/4/24 | پذیرش: 1399/9/22 | انتشار: 1399/10/10