دوره 1، شماره 2 - ( زمستان 1393 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 45-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4755 مشاهده)
مقدمه: وضعیت بدنی نامناسب در حین کار با رایانه می‌تواند باعث مشکلات اسکلتی عضلانی برای کاربران رایانه شود. این مطالعه با هدف تأثیر برنامه آموزشی ارگونومی بر تصحیح وضعیت نامناسب بدنی در حین کار و کاهش دیگر عوامل آسیب زایی اسکلتی عضلانی در یکی از واحدهای اداری شرکت ملی گاز ایران انجام شد.
روش ها:
جامعه آماری پژوهش حاضر، 52 نفر از کارکنان یک واحد اداری بودند. بعد از ارزیابی اولیه از وضعیت بدنی در حین کار، برنامه مداخله آموزشی ارگونومی جهت کاهش عوامل آسیب زایی اسکلتی - عضلانی در طی یک دوره دو ماهه، به کاربران داده شد. ارزیابی وضعیت بدنی قبل و بعد از آموزش با استفاده از روش رولا انجام گردید، سپس داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 19 و توسط آزمون‌های آماری Chi-Square و t-test مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتد.
نتایج
: نتایج نشان داد که امتیاز نهایی افراد قبل از آموزش حداقل 3 و حداکثر 7 می‌باشد و بعد از ارائه آموزش و با گذشت 2 ماه از آن، امتیاز نهایی حداقل 2 و حداکثر 4 گردید. آزمون آماری Chi-Squareنشان داد که بین برنامه مداخله آموزش ارگونومی در کاهش عوامل آسیب‌زای اسکلتی عضلانی و اصلاح وضعیت بدنی کاربران رابطه معنی‌داری وجود دارد.
نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد برنامه آموزش ارگونومی می‌تواند یک روش بسیار مؤثر برای کاهش عوامل آسیب‌زایی اسکلتی عضلانی باشد.
متن کامل [PDF 507 kb]   (1824 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/7/10 | پذیرش: 1393/9/25 | انتشار: 1394/6/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.