دوره 1، شماره 2 - ( زمستان 1393 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6300 مشاهده)
مقدمه: بیماری‌های قلبی عروقی از مهمترین عوامل مرگ و میر در ایران و جهان شناخته شده است که می‌تواند بار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی عظیمی بر جامعه تحمیل کند. هدف این مطالعه تعیین تأثیر مداخله آموزشی بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی بر ارتقای رفتارهای پیشگیری کننده از بیماری های قلبی عروقی در افراد با نتیجه آنژیوگرافی طبیعی بود.
روش ها:
در این مطالعه مداخله‌ای، تعداد 61 نفر از افراد مراجعه‌کننده به بیمارستان علی‌ابن ابیطالب(ع) شهر رفسنجان وارد مطالعه شدند و به طور تصادفی در دو گروه مداخله و شاهد قرار گرفتند. گروه مداخله شامل 32 نفر و گروه شاهد شامل 29 نفر بود. افراد گروه مداخله به مدت یک ماه تحت آموزش قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه استاندارد متناسب با سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی قبل از مداخله آموزشی، بلافاصله بعد از پایان برنامه آموزشی و سه ماه بعد از آن جمع‌آوری شد. داده‌های جمع‌آوری شده وارد نرم‌افزارSPSS 19 شد و با استفاده از آزمون‌های آماری تی مستقل و اندازه‌گیری داده‌های تکراری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج
: پس از مداخله میانگین نمره آگاهی، حساسیت درک شده، شدت درک شده، خودکارآمدی، منافع درک شده، علایم (راهنما) برای عمل و رفتارهای پیشگیری‌کننده در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل به طور معنی‌داری افزایش یافت (001/0P<). همچنین موانع درک شده در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل به طور معنی‌داری کاهش یافته بود (001/0P<).
نتیجه‌گیری:
برنامه آموزشی اجرا شده در مطالعه حاضر بر سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی و بهبود رفتارهای پیشگیری‌کننده از بیماری‌های قلبی عروقی مؤثر واقع شده است. لذا ارائه چنین برنامه‌های آموزشی نقش بسیار مهمی در ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی دارد.
متن کامل [PDF 419 kb]   (3749 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/7/15 | پذیرش: 1393/9/19 | انتشار: 1394/6/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.