دوره 2، شماره 1 - ( بهار 1394 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 47-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5821 مشاهده)

مقدمه: امروزه استفاده از کامپیوتر در هر کاری ضروری شده و کمتر شغلی را می‌توان یافت که در آن برای انجام وظایف از کامپیوتر استفاده نشود. بر اساس مطالعات قبلی شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در کاربران کامپیوتر بالا می‌باشد. هدف از این مطالعه ارزیابی اختلالات اسکلتی عضلانی در کاربران کامپیوتر به روش ارزیابی سریع تنش اداری (ROSA) بود.

روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی 96 نفر از کاربران کامپیوتر بخش اداری دانشگاه اصفهان در سال 1393 انجام شد. ابزار جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه استاندارد Nordic و چک ‌لیست ارزیابی سریع تنش اداری بود. برای آنالیز داده‌ها از آمار توصیفی و آزمون تحلیل واریانس یک طرفه استفاده شد.

نتایج: نتایج حاصل از پرسشنامه Nordic مشخص نمود که شیوع علائم اختلالات اسکلتی عضلانی در کاربران کامپیوتر به ترتیب در شانه (1/62%)، گردن (9/54%) و کمر (1/53%) بیشتر از دیگر اندام‌های بدن بود. بر اساس سطح ریسک ROSA، 19 نفر در ناحیه سطح ریسک کم، 50 نفر در ناحیه هشدار و 27 نفر در ناحیه خطر و ضرورت انجام مداخله ارگونومی قرار داشتند. همچنین آزمون  تحلیل واریانس یک طرفه نشان داد که بین جنس، سن و سابقه کار با امتیاز نهایی  ROSAرابطه مستقیم و معنی‌داری وجود دارد (001/0P<).

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه مشخص کرد که روش ارزیابی سریع تنش اداری برای ارزیابی اختلالات اسکلتی عضلانی کاربران کامپیوتر مناسب می‌باشد و همچنین کاربران کامپیوتر با توجه به نوع کار در معرض اختلالات اسکلتی عضلانی قرار دارند و باید مداخلات ارگونومیک مانند آموزش کاربران در مورد اصول ارگونومیک کار با کامپیوتر، کاهش ساعات کار با کامپیوتر و انجام حرکات نرمشی را برای کاهش اختلالات اسکلتی عضلانی انجام داد.

متن کامل [PDF 530 kb]   (5029 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/11/2 | پذیرش: 1394/3/16 | انتشار: 1394/7/22