دوره 1، شماره 1 - ( پاییز 1393 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 45-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5400 مشاهده)
مقدمه: عدم تناسب میان نیازهای شغلی و توان کاری و انجام کارهای تکراری بدون وجود وقفه‌های استراحتی می‌تواند منجر به ایجاد اختلالات تجمعی ناشی از تروما می‌گردد که معمولاً در اثر مواجهه طولانی مدت با ریسک فاکتورهای مختلف ایجاد می‌شود صنعت آلومینیوم سازی جزو صنایعی است که در آن انجام فعالیت های جسمانی سنگین و پوسچرهای نامطلوب کاری بسیارمتداول است. لذا به منظور بررسی شیوع این اختلالات و استفاده از نتایج، جهت انجام اقدامات پیشگیرانه این تحقیق انجام گردید. 
روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی و به صورت مقطعی در صنایع آلومینیوم المهدی هرمزگان انجام گردید. ابزار نمونه گیری پرسشنامه نوردیک می‌باشد که از بخش عمومی آن برای بررسی شیوع علائم و از بخش تخصصی آن جهت بررسی وضعیت اختلالات تجمعی ناشی از تروما استفاده گردید. با استفاده از شیوه نمونه گیری از نوع سرشماری 200 نفر از کارکنان این صنعت انتخاب و بعد از جمع آوری داده‌ها نتایج با استفاده از نرم افزار spss15 تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: بیشترین میزان اختلالات اسکلتی- عضلانی و اختلالات ناشی از ضربات تجمعی گردن و کمر مربوط به رانندگان کرین، بیشترین میزان اختلالات اسکلتی- عضلانی و اختلالات ناشی از ضربات تجمعی در ناحیه دست/مچ دست در کارگران جوشکار و بیشترین میزان اختلالات اسکلتی- عضلانی و اختلالات ناشی از ضربات تجمعی شانه در کارگرانی که فعالیت آندکوبی را انجام می دهند گزارش گردید. همچنین با انجام آزمون کای اسکوئر در سطح معنی داری 5 درصد وجود رابطه معنی دار میان اختلالات ناشی از ضربات تجمعی اختلالات ناشی از ضربات تجمعی اختلالات ناشی از ضربات تجمعی اختلالات ناشی از ضربات تجمعی اختلالات ناشی از ضربات تجمعی در ناحیه کمر با قد، سن، وزن و سابقه کاری و اختلالات ناشی از ضربات تجمعی دست/مچ دست با سن و سابقه کاری تأیید گردید. 
نتیجه‌گیری: بالا بودن میزان شیوع علائم و اختلالات تجمعی ناشی از تروما در جامعه مورد مطالعه نسبت به جمعیت عمومی کشور لزوم توجه به اصلاح شرایط غیرارگونومیک محیط‌های کاری، اصلاح شیوه‌های کاری و آموزش به کارکنان را بیشتر آشکار می نماید. پیشنهاد می‌شود با برنامه ریزی صحیح از تجمع استرس های فیزیکی و بیومکانیکی در بافت‌های بدن کارکنان جلوگیری گردد. 
متن کامل [PDF 223 kb]   (2280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/4/4 | پذیرش: 1393/7/30 | انتشار: 1393/11/21

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.