دوره 7، شماره 3 - ( پاییز 1399 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 72-84 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی سلامت، واحد بین‌المللی کیش، دانشگاه آزاد اسلامی، جزیره کیش، ایران.
2- گروه روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران.
3- گروه روان‌شناسی، واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
چکیده:   (1210 مشاهده)
هدف: با توجه به شیوع روزافزون بیماری‌های مزمن گوارشی و تحمیل هزینه‌های اقتصادی و اثرات منفی شدید بر عملکرد افراد، پژوهش حاضر با هدف بررسی مدل ساختاری پیش بینی حمایت ­اجتماعی ادراک‌شده براساس ذهن‌آگاهی در بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو انجام گرفت.
روش­ها: روش پژوهش حاضر توصیفی- همبستگی و از نوع مدل­یابی معادلات ساختاری است. جامعه آماری این پژوهش را ۷۲۰ نفر بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو مراجعه‌کننده به کلینیک­های گوارشی منطقه 4 و 7 شهر تهران در نیمه دوم بهمن و نیمه اول اسفند ماه سال 1398 تشکیل دادند، که از میان آن‌ها، تعداد 261 نفر با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه حمایت اجتماعی ادراک‌شده زیمت، ذهن‌آگاهی فرایبورگ و تنظیم شناختی هیجان گارنفسکی بود. به منظور تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از روش تحلیل معادلات ساختاری و  نرم‌افزار SPSS و Amos استفاده شد. 
 نتایج: نتایج نشان داد که ذهن‌آگاهی با حمایت اجتماعی ادراک‌شده در بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو و تنظیم شناختی هیجان رابطه مثبت دارد. همچنین بین تنظیم شناختی هیجان با حمایت اجتماعی ادراک‌شده در بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو رابطه مثبت وجود دارد. علاوه بر آن بین ذهن‌آگاهی و حمایت اجتماعی ادراک‌شده در بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو با میانجی‌گری تنظیم شناختی هیجان رابطه وجود دارد و مدل ارائه شده از برازش مناسبی برخوردار است.
 نتیجه­ گیری: از آنجائی که بین ذهن‌آگاهی با حمایت اجتماعی در بیماران مبتلا به کولیت‌اولسراتیو با میانجیگری تنظیم شناختی هیجان اثر رابطه غیرمستقیم وجود دارد، توجه به این متغیرها می‌تواند در طراحی درمان‌های مناسب‌تر  به پژوهشگران و درمانگران یاری رساند.
 
متن کامل [PDF 522 kb]   (425 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/8 | پذیرش: 1399/7/27 | انتشار: 1399/8/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.