دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 26-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholamipoor Z, Mehboodi D, Piran P. The intake of iron supplement and the factors influencing optimal iron supplementation during pregnancy. jpm. 2017; 3 (4) :26-33
URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-194-fa.html
غلامی پور زینب، مهبودی داریوش، پیران پگاه. وضعیت مصرف مکمل آهن و عوامل موثر برمصرف مطلوب آن در دوران بارداری. مجله طب پیشگیری. 1395; 3 (4) :26-33

URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-194-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
چکیده:   (1424 مشاهده)

مقدمه: کم خونی یکی از علل مهم مرگ مادران در کشورهای در حال توسعه می باشد و کمبود آهن را میتوان شایع ترین علت آنمی در دوران بارداری دانست که آثار نامطلوب بسیاری را به همراه دارد. ﺑﺎ وﺟﻮد ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺪون مرتبط ﺑﺎ ﻣﺼﺮف ﻗـﺮص آﻫﻦ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺎدران، آﻣـﺎر نشان می دهد که اکثر زﻧــﺎن ﺑــﺎردار ﻗــﺮص آﻫــﻦ را ﺻﺤﻴﺢ وﻣﻨﻈﻢ ﻣﺼﺮف ﻧﻤﻲ ﻛﻨﻨـﺪ. این مطالعه با هدف بررسی وضعیت مصرف مکمل آهن وعوامل موثر بر مصرف مطلوب آن در دوران بارداری برروی افراد مراجعه کننده به درمانگاه بیمارستان شریعتی  بندرعباس در سال 1395  انجام شد.

روش کار: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی 197 نفر از زنان باردار مراجعه کننده به درمانگاه بیمارستان شریعتی  بندرعباس در سال 1395که در نیمه دوم بارداری خود بودند، به روش نمونه گیری دردسترس مورد بررسی قرار گرفتند. جهت جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه ای که روایی و پایایی آن تایید شده است،استفاده گردید. سپس داده ها وارد نرم افزار آماری SPSS19  شد و برای تجزیه و تحلیل داده ها  از شاخص های آمار توصیفی( میانگین، فراوانی) و آزمون آماری کای اسکوئر استفاده گردید.Pکمتر از 0.05 درصد معنی دار در نظر گرفته شد.

نتایج : 61.4درصد از مادران مصرف مطلوب مکمل آهن داشتند و بین مصرف مطلوب مکمل آهن و سابقه ابتلا به آنمی(0.002P=(، سطح تحصیلات همسر (0.032P=( ، ابتلا به آنمی قبل بارداری (0.00P=( و سطح تحصیلات مادران (0.006p=( از نظر آماری رابطه معناداری وجود دارد. اما بین مصرف مطلوب مکمل آهن با سن (0.498p=) ، ملیت (P=0.298)، وضعیت اشتغال مادر(0.622p=) و همسر(0.549p=) ، تعداد زایمان(0.288p=) ، تعداد فرزندان (p=0.773) و میزان مراجعات به مراکز بهداشتی_ درمانی (p=0.481) از نظر آماری رابطه معناداری یافت نشد.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج حاصل از مطالعه میتوان دریافت که برگزاری کلاس های آموزشی برای مادران و همسرانشان و همچنین دادن اطلاعات کافی در مورد کم خونی بارداری به افراد جامعه از طریق رسانه های جمعی می تواند از عوارض بعدی این بیماری و عدم مصرف مطلوب مکمل آهن در زنان باردار جلوگیری کند و سطح سلامت مادران را افزایش دهد.

کلیدواژه‌ها: مکمل آهن ،زنان باردار، بارداری، آنمی فقر آهن.

متن کامل [PDF 245 kb]   (645 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب پیشگیری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Preventive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Journal of Preventive Medicine by http://jpm.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.