دوره 5، شماره 1 - ( بهار- تابستان 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 20-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi N, Zarei T, Shamsi S, Bahreyni F. The pattern antibiotic resistance of coliforms and entrococcuses isolated from hospital wastewater . jpm. 2018; 5 (1) :20-27
URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-278-fa.html
مرادی ناهید، زارعی طاهره، شمسی سهام، بحرینی فهیمه. الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی کلی‌فرم‌ها و انتروکوک‌های جداسازی شده از تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستانی. مجله طب پیشگیری. 1397; 5 (1) :20-27

URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-278-fa.html


1- گروه میکروب‌شناسی، مرکز تحقیقات سلامت مواد غذایی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
2- دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
3- محیط‌ زیست- آب و فاضلاب، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (349 مشاهده)
چکیده
هدف: آبی که برای مصارف خاص تهیه و به هر دلیلی کیفیت خود را از دست دهد فاضلاب نامیده می‌شود. فاضلاب ناشی از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی حاوی عوامل پاتوژن مختلفی است که ضرورت توجه به این منابع آلاینده را آشکار می سازد. بنابراین این مطالعه با هدف تعیین الگوی مقاومت باکتری‌های جداسازی شده از تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستانی طراحی گردید.
روش‌ها: در این مطالعه توصیفی، نمونه‌ها در طی فصول مختلف در سال 1394 از حوضچه‌های هو‌ادهی بیمارستان جمع‌آوری و تحت شرایط استاندارد به آزمایشگاه منتقل و شمارش باکتری‌ها با روش تخمیر چند‌لو له‌ای و براساس MPN گزارش شد. شناسایی باکتری‌ها  طبق روش‌های متداول میکروبی انجام گردید. بررسی مقاومت آنتی‌بیوتیکی با استفاده از تکنیک استاندارد کربی بوئر طبق توصیه‌های موسسه استانداردهای بالینی و آزمایشگاهی 2014 انجام گردید. داده‌‌ها با نرم‌افزار SPSS تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: در این مطالعه در مجموع 20 نمونه در طی فصول مختلف جمع‌آوری گردید. شمارش انتروکوک‌ها بیش از کلی‌فرم‌ها بود گرچه موارد کلی‌فرم‌های جداشده ببیشتر بود. بیشترین مقاومت در انتروکوک‌ها نسبت به سفتازیدیم (100 درصد) و در کلی‌فرم‌ها نسبت به تریمتوپریم سولفومتوکسازول (85 درصد) مشاهده شد. بالاترین حساسیت نسبت به ایمی‌پنم، مروپنم، جنتامایسین و سفتازیدیم (100 درصد) در باکتری سودوموناس مشاهده شد. همچنین در فصل بهار و پاییز میزان مقاومت آنتی‌بیوتیکی بیشتراز فصول دیگر بود.
نتیجه‌گیری: ضرورت توجه به منابع آلاینده به منظور جلوگیری از افزایش بار آلودگی باکتری‌های با مقاومت بالا و همچنین بررسی ملی جهت تعیین الگوی مقاومت فنوتیپی و ژنوتیپی در ایران ضروری به نظر می‌رسد.
کلیدواژه‌ها: مقاومت آنتی‌بیوتیکی، کلی‌فرم، انتروکوک، تصفیه‌خانه، فاضلاب.
متن کامل [PDF 280 kb]   (121 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب پیشگیری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Preventive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Journal of Preventive Medicine by http://jpm.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.