دوره 5، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1397 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 27-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zaree F, Kheirkhah B. Prevalence of Herpes Simplex Virus type 1 and 2 in pregnant women with iron deficiency anemia in Bandar Abbas using Multiplex PCR. jpm. 2018; 5 (2) :27-20
URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-311-fa.html
زارعی فایقه، خیرخواه بابک. فراوانی ویروس هرپس‌سیمپلکس تیپ 1 و 2 در زنان باردار مبتلا به کم‌خونی فقر آهن در بندرعباس به روش Multiplex PCR. مجله طب پیشگیری. 1397; 5 (2) :27-20

URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-311-fa.html


1- گروه میکروب‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان، سیرجان، ایران.
2- گروه میکروب‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرمان، کرمان، ایران.
چکیده:   (627 مشاهده)
چکیده
هدف: ویﺮوس ﻫﺮﭘﺲ ﺳـﯿﻤﭙﻠﮑﺲ یک عامل ﺑﺴﯿﺎر ﺷﺎیﻊ در ﺑﯿﻦ بیماری‌های ﻣﻨﺘﻘﻠـﻪ ﺟﻨﺴـﯽ اﺳﺖ و می‌تواند در ﻧـﻮزادی ﮐـﻪ در دوران ﭘـﯿﺶ از ﺗﻮﻟﺪ آلوده‌شده اﺳﺖ، ﻋﻮارض ﻣﺨﺮﺑـﯽ ایﺠـﺎد ﮐﻨـﺪ. هدف از این مطالعه شناسایی و بررسی فراوانی ویروس هرپس‌سیمپلکس تیپ 1 و 2 در زنان باردار مبتلابه کم‌خونی فقر آهن در شهر بندرعباس به روش Multiplex PCR می‌باشد.
روش‌ها: این مطالعه مقطعی از نوع توصیفی بوده و حجم نمونه شامل 110 نفر از زنان باردار مراجعه‌کننده به آزمایشگاه بیمارستان شهیدمحمدی شهر بندرعباس بود. در این بررسی 5 میلی‌لیتر از خون زنان باردار جهت انجام آزمایش‌های میکروب‌شناسی به آزمایشگاه منتقل شد. پس از استخراج DNA تکثیر DNA الگو به روش PCR انجام شد. متغیرهای سن، وضعیت بارداری و غیره موردبررسی قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آمار توصیفی (فراوانی، میانگین و انحراف معیار) تجزیه‌وتحلیل شدند.
نتایج: میانگین سنی افراد موردمطالعه 19/29 سال بود. از این تعداد 10 مورد دارای ویروس هرپس‌سیمپلکس تیپ 1 و 3 نمونه دارای ویروس هرپس‌سیمپلکس تیپ 2 بودند. در هیچ‌کدام از نمونه‌ها هر دو ویروس به‌طور همزمان شناسایی نشد.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که فراوانی هرپس ­ویروس در افراد موردمطالعه 81/11 درصد بود که این می‌تواند. با توجه به روند افزایشی رفتارهای پرخطر و بیماری‌های منتقله جنسی از قبیل هرپس تناسلی در بین افراد جامعه، آموزش، آگاه‌سازی و حمایت از مادر باردار و تهیه یک برنامه غربالگری کلینیکی و آزمایشگاهی برای پیشگیری از چنین بیماریهایی پیشنهاد می گردد.
کلیدواژه‌ها: ویروس هرپس‌سیمپلکس 1، ویروس هرپس‌سیمپلکس 2، زنان باردار
متن کامل [PDF 802 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب پیشگیری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Preventive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Journal of Preventive Medicine by http://jpm.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.