دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 73-81 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zare M, Soleimani Ahmadi M, Alian S, Hosseini E, Ghasemi Nejad M, Sadeghi M et al . Evaluation of illumination and ultraviolet radiation at Hormozgan Medical University study halls. jpm. 2020; 7 (2) :73-81
URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-422-fa.html
زارع مهدی، سلیمانی احمدی موسی، عالیان سیما، حسینی الهام، قاسمی نژاد مرضیه، صادقی منصوره و همکاران.. ارزیابی شدت روشنایی و تابش فرابنفش در کتابخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان. مجله طب پیشگیری. 1399; 7 (2) :73-81

URL: http://jpm.hums.ac.ir/article-1-422-fa.html


1- پژوهشکده سلامت، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی در ارتقاء سلامت،دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
2- دانشجوی کارشناسی پیوسته، مهندسی بهداشت حرفه‌ای، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (266 مشاهده)
هدف: تامین روشنایی مطلوب در سالن‌های مطالعه می‌تواند بر بهبود و افزایش سلامت، هوشیاری، دقت و کاهش خطای دانشجویان مؤثر باشد. این مطالعه با هدف ارزیابی شدت روشنایی و تابش فرابنفش در کتابخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در زمستان 1397 انجام گرفت.
روش‌ها: در این مطالعه مقطعی میزان شدت روشنایی طبیعی، مصنوعی و کل در مراکز ایستگاه‌های تعیین شده در 8 سالن مطالعه در ارتفاع 80 سانتی‌متری و به روش موضعی در سطوح میزهای مطالعه به وسیله لوکس‌متر اندازه‌گیری شدند. اندازه‌گیری تابش فرابنفش به وسیله دستگاه HAGNER EC1 مجهز به سنسور UVA در سطوح میزهای مطالعه هم‌زمان با اندازه‌گیری شدت روشنایی انجام گرفت. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: میانگین شدت روشنایی طبیعی و مصنوعی در روش شبکه‌ای به ترتیب در 5/62 درصد و 100 درصد و در روش موضعی نیز به ترتیب در 50 درصد و 75 درصد سالن‌های مطالعه کمتر از استاندارد کشوری (300) و میانگین شدت روشنایی کلی در هر دو روش اندازه‌گیری شده بالاتر از این مقدار استاندارد بود. دانشکده بهداشت بخش برادران بالاترین میانگین تابش فرابنفش در زمان اندازه‌گیری شدت روشنایی طبیعی و کل و دانشکده پیراپزشکی بالاترین میزان میانگین تابش فرابنفش را در زمان اندازه‌گیری شدت روشنایی مصنوعی به خود اختصاص داد.
نتیجه‌گیری: عدم تناسب نیاز محیط با منابع روشنایی، ارتفاع نامناسب منابع، توزیع غیریکنواخت روشنایی، طراحی و چیدمان نامناسب میزهای مطالعه و پنجره‌ها و لامپ‌های با تابش فرابنفش نسبتا بالا از جمله عوامل ایجاد سیستم روشنایی نامطلوب در سالن‌های مطالعه بودند که نیازمند طراحی مجدد و تدابیر اصلاحی می‌باشند.
 کلیدواژه‌ها: شدت روشنایی، تابش فرابنفش، سالن مطالعه.
متن کامل [PDF 413 kb]   (113 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/25 | پذیرش: 1399/6/10 | انتشار: 1399/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب پیشگیری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Preventive Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
Journal of Preventive Medicine by http://jpm.hums.ac.ir/ is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.