دوره 6، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 70-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- بهداشت عمومی، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
2- گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
3- آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (80 مشاهده)
هدف: خوددرمانی یکی از مشکلات اجتماعی بهداشتی و اقتصادی جوامع مختلف است. در این میان توجه به خوددرمانی در والدین به‌خصوص مادران که مراقبت از کودکان را به عهده‌ دارند، از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. پژوهش حاضر با هدف تعیین  شیوع و عوامل موثر بر مصرف خودسرانه  دارو توسط والدین دارای کودک 8-1 ساله مراجعه‌کننده به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس انجام شد.
 روش‌ها: این پژوهش از نوع توصیفی- مقطعی بود. نمونه پژوهش 200 نفر از والدین دارای  کودک 8 تا 1 ساله مراجعه‌کننده به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بودند. نمونه‌گیری به‌صورت تصادفی ساده صورت گرفت. ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه‌ای محقق‌ساخته بود که روایی و پایایی آن سنجیده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آماری  توصیفی و استنباطی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج نشان داد 64 درصد از والدین به‌صورت خودسرانه به فرزند خود دارو داده بودند. مهم‌ترین علل مصرف خودسرانه دارو تهیه آسان دارو از داروخانه‌ها بدون نسخه با 5/71 درصد، در دسترس بودن داروها در منزل و یا گرفتن از آشنایان و... با 5/65 درصد، تجربه قبلی از بیماری با 5/53 درصد بود. همچنین داروهای سرماخوردگی با 5/99 درصد، مسکن‌ها با 5/97 درصد، آنتی‌بیوتیک‌ها با 5/52 درصد از عمده‌ترین داروی مصرفی قرص بودند.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه در این مطالعه درصد بالایی از والدین به‌صورت خودسرانه به فرزند خود دارو داده بودند، بنابراین برگزاری کلاس‌های آموزشی مصرف منطقی داروها و آشنایی با عوارض سوءمصرف داروها برای والدین ضروری به نظر می‌رسد.
واژه‌های کلیدی: شیوع، خوددرمانی، والدین، کودک
متن کامل [PDF 252 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۵/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۲