دوره 9، شماره 3 - ( پاییز 1401 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 301-292 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران.
2- گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران.
3- گروه مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران.
چکیده:   (1088 مشاهده)
هدف حقوق جنین از 2 بعد انسان بودن و بالقوه بودن دارای اهمیت است. ماهیت این حقوق کمتر مورد توجه خانواده‌ها و کادر درمانی قرار گرفته است. هدف از این پژوهش بررسی و مرور جنبه‌های حقوقی جنین از بدو تشکیل تا تولد براساس حقوق ملی و بین‌المللی بود .
روش ها از کلمات کلیدی fetal dignity ،‌Fetal law ،‌mother dignity childbirth rights به فارسی و انگلیسی استفاده شد. ملاک‌های ورود، کلیه مقالاتی که به زبان‌های فارسی یا انگلیسی چاپ شده‌بودند و به حقوق جنین پرداخته بود. مقالاتی که وضعیت حقوق مدنی و جزایی جنین را ارزیابی کرده بودند، حذف شدند. 
یافته ها از ۱۵۷۰ مقاله، ۱۵ مقاله مرتبط ارزیابی شد. عدم آگاهی از منشور حقوق جنین در جوامع درحال‌توسعه و عدم وجود برخی مبانی حقوقی آن زمینه‌ساز سقط‌های عمدی، القا و تحریک زایمان غیرضروری، سزارین انتخابی توسط مادر یا همسر، عدم توجه به موجودیت، سلامت جنین و آسیب‌های ناخواسته به وی می‌شود. حقوق جنین بر مبنای اصل کرامت و حفظ موجودیت جسمی، روانی و انسانی در کشورهای توسعه‌یافته اهمیت ویژه‌ای دارد و دارای قوانین مدنی مهمی است. 
نتیجه گیری آثار عدم وجود منشور حقوق جنین علاوه‌بر آسیب‌های جسمی و روانی متعدد بر جنین، می‌تواند آسیب‌های جمعیتی را بر جامعه تحمیل کند. 
متن کامل [PDF 4277 kb]   (698 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1503 مشاهده)  
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1401/2/26 | پذیرش: 1401/6/5 | انتشار: 1401/7/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.